Komputery osobiste i im pokrewne urządzenia takie jak laptopy, tablety czy smartfony to sprzęt niezbędny do funkcjonowania we współczesnym świecie. Służy on do zabawy, pracy, przechowywania danych i przeprowadzania różnych operacji, na przykład bankowych. Z tego powodu należy chronić te wszystkie urządzenia przed kradzieżą danych.
Włamanie do komputera – realne zagrożenie czy straszak twórców antywirusów?
Niektórym włamanie do komputera może wydawać się czymś abstrakcyjnym. Czemu ktoś miałby chcieć wejść do akurat Twojego urządzenia? Przecież nikogo nie interesują Twoje zdjęcia z wakacji.
Przez takie podejście wiele osób bagatelizuje zagrożenie płynące ze strony hakerów. Jeśli jesteś wśród nich to zastanów się, czy aby na pewno nie masz się czego obawiać? Czy Ty i Twoje dane jesteście chronieni? Jest kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć się przed pospolitymi atakami. Dla jak najlepszej ochrony warto praktykować je wszystkie jednocześnie.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Z racji, że już prawie każde urządzenie podłączone jest do sieci, hakerzy mają ułatwione zadanie. Absolutnym minimum jest włączenie zapory ogniowej i zainstalowanie antywirusa. Aby antywirus spełniał swoje zadanie musi być regularnie aktualizowany.
Aktualizowanie jest istotne, dlatego że w sieci wszystko zmienia się w sposób dynamiczny. Wirusy mutują tak samo jak w rzeczywistości, co chwilę można natknąć się na ich nowe wersje, dlatego producenci programów antywirusowych stale aktualizują informacje o szkodliwych programach w bazie.
Sprawa ta dotyczy też uaktualniania systemu operacyjnego. Często związane jest to z naprawianiem błędów i luk w systemie, które mogłyby zostać wykorzystane przez hakerów.
Jedną z najefektywniejszych form zabezpieczania komputera jest Twoje odpowiedzialne korzystanie ze sprzętu. Należy pamiętać, że używanie prostych haseł jest ogromnym błędem, tak samo zapisywanie danych logowania, czy korzystanie z tego samego kodu do logowania się na różnych platformach.
Wyłącz Internet
Brzmi to jak kiepski żart, lecz prawda jest taka, że najbezpieczniejszy komputer to taki, który nie jest podłączony do sieci. Internet przyniósł ludzkości wiele dobrego, ale jest też wirtualną przestrzenią, w której dzieje się dużo złego.
Oczywiście w dzisiejszym świecie z cudem graniczyłoby znalezienie komputera wyłączonego z sieci. Dlatego absolutnym minimum jest dbanie o bezpieczeństwo Wi-Fi z jakiego korzystasz. To w domu powinno być odpowiednie chronione, a poza domem unikaj łączenia się z publicznymi sieciami.