Kuchnia wegetariańska cieszy się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Wybierana jest nie tylko ze względów etycznych, lecz również zdrowotnych. Kiedy warto rozważyć przejście na dietę wegetariańską? Jak zacząć swoją przygodę z kuchnią wege? Sprawdź!
Czym jest dieta wegetariańska?
Wegetarianizm polega na wyłączeniu z diety mięsa, ryb, owoców morza oraz innych produktów zwierzęcych. Zamiast nich dieta ta obfituje w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, jajka, nabiał.
Wyróżnia się także rozmaite odmiany wegetarianizmu, w tym weganizm, którego główną zasadą jest rezygnacja ze wszystkich produktów pochodzących od zwierząt jak jajka, nabiał, miód.
Kuchnia wegetariańska: zalety i wady
Wokół diety wegetariańskiej narosło wiele mitów. Badania potwierdzają jednak, że zróżnicowana, naturalna kuchnia wegetariańska jest odpowiednia dla ludzi niezależnie od wieku.
Główne korzyści diety wegetariańskiej:
– opóźnienie procesów starzenia się organizmu ze względu na antyoksydanty w warzywach i owocach
– poprawa zdrowia – wegetarianie rzadziej chorują na serce, cukrzycę, raka
– sprawniejsze działanie układu pokarmowego dzięki dużej ilości błonnika
– zredukowane ryzyko nadwagi i otyłości
– korzyści etyczne i ekologiczne
– niski koszt diety wegetariańskiej
Należy pamiętać o tym, że dieta wegetariańska może sprzyjać niedoborom witaminy B12, żelaza, cynku, kwasów tłuszczowych Omega, dlatego konieczna może być ich dodatkowa suplementacja.
Jak zacząć dietę wegetariańską?
Dietę wegetariańską można rozpocząć od zaraz i nie wymaga ona żadnych szczególnych przygotowań. Można ewentualnie zbadać poziom witaminy B12 i żelaza w krwi, by sprawdzić, czy nie jest konieczna ich suplementacja.
Zdrowa, naturalna kuchnia wegetariańska powinna bazować na nieprzetworzonych, świeżych, sezonowych produktach, dlatego najlepiej unikać w niej gotowych dań. Produkty stosowane do przyrządzania potraw wegetariańskich można zakupić obecnie w każdym sklepie. Zatem wiele pysznych dań można przyrządzić samodzielnie – szybko i łatwo, a ponadto tanio.
– Według zaleceń dietetyków 1/2 talerza powinna bazować na warzywach i owocach, 1/4 na produktach zbożowych, a 1/4 na białkach i tłuszczach.
– Najlepiej spożywać 4-5 mniejszych posiłków dziennie.
– Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, czyli piciu około 2 litrów płynów dziennie, na przykład jak woda, herbata, napary ziołowe.
Pomysły na dania można znaleźć na blogach internetowych, w książkach kucharskich, a także warto samemu eksperymentować, przygotowując różnorodne potrawy na bazie dostępnych w sklepach składników.