zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

co jeść na śniadanie
Zdrowie

Jak szybko przygotować zdrowe śniadanie?

Wiele osób wychodzi rano z domu bez śniadania, tłumacząc to brakiem czasu, pośpiechem. Niestety to bardzo poważny błąd dietetyczny, który może mieć konsekwencje zdrowotne i przyczynić się do nadwagi.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Wielu dietetyków uważa, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Podczas snu metabolizm organizmu zostaje bardzo spowolniony, to właśnie śniadanie ma go pobudzić i dostarczyć energii na kilka kolejnych godzin.

Śniadanie pomaga także utrzymać zrównoważony poziom glukozy we krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Regularne jedzenie śniadania sprzyja także odchudzaniu.

Pierwszy posiłek powinien być jedzony najpóźniej godzinę po przebudzeniu się i wbrew pozorom nie jest to trudne z punktu widzenia organizacyjnego. Wystarczy zaledwie 15 minut, by przygotować śniadanie na ciepło, zrobienie kanapek zajmuje jeszcze mniej czasu.

Co jeść na śniadanie?

Oczywiście można jeść wszystko, ale takie śniadanie nie zawsze będzie zdrowe. Zdrowe śniadanie musi dostarczać odpowiednią ilość energii i równocześnie powinno być lekkostrawne. Śniadanie może dostarczać nawet do 30 % dziennego zapotrzebowania na kalorie, natomiast produkty ciężkostrawne powodują ociężałość zarówno fizyczną, jak i umysłową.

Śniadanie powinno być urozmaicone i zawierać produkty z wszystkich pięter piramidy żywienia. Wśród składników śniadania powinny znaleźć się produkty zawierające węglowodany, tłuszcze oraz białko.

Podstawą śniadania są produkty zbożowe, najlepiej by było to pieczywo razowe, płatki owsiane, jaglane lub kasza jaglana. Zdecydowanie należy unikać pieczywa pszennego i różnego rodzaju drożdżówek.

Z wyrobów nabiałowych najlepsze są te o małej zawartości tłuszczu. Do wyboru mamy jogurty naturalne, kefiry, serki. Należy unikać gotowych produktów z dodatkiem owoców i cukru. Jogurty smakowe można przygotować samodzielnie, dodając owoce zamiast ich substytutów.

Wśród składników śniadania nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Wystarczy kilka plasterków pomidora, ogórka, rzodkiewki lub papryki. Owoce to doskonały dodatek do musli lub jogurtów.

Na śniadanie można także spożywać chude wędliny i ryby oraz jajka. Te ostatnie można przygotować na wiele sposobów i w świetle najnowszych badań nie ma konieczności ich ograniczania.

Osoby, które wolą trochę dłużej pospać, mogą większość składników na śniadanie przygotować sobie dzień wcześniej. Można pokroić wędlinę, warzywa i w pojemniku trzymać je w lodówce, rano wystarczy tylko rozłożyć je na kromkach chleba. Podobnie dzień wcześniej można przygotować pastę rybną, masło z awokado lub orzechowe. Pomysłów na szybkie śniadanie jest znacznie więcej. W oczekiwaniu na gorącą kawę przygotujesz zdrowe śniadanie.