zycie-chotomowa.pl

zycie-chotomowa.pl – dom, zdrowie, motoryzacja, zakupy

auto na gaz
Motoryzacja

Czy warto posiadać auto na gaz?

Dziś wielu kierowców decyduje się na zakładanie w swym samochodzie instalacji gazowej. Czy auto na gaz to dobre rozwiązanie?

Z jakich elementów składa się instalacja LPG?

Obecnie w budowie instalacji gazowej są stosowane różnorodne konfiguracje elementów. Ich układ jest w dużej mierze zależny od generacji pojazdu. Niemniej w każdej instalacji LPG istnieje kilka powtarzalnych elementów. Można pośród nich wymienić:

– zbiornik gazu – który zazwyczaj znajduje się w miejscu koła zapasowego

– sterownik – czyli łącznik pomiędzy instalacją LPG a silnikiem. Część ta decyduje o tym, ile paliwa musi być przelane do silnika

– wtryskiwacz – jest to część, która odpowiada na sygnał sterownika i dostarcza do niego optymalną ilość gazu

– reduktor – to część odpowiadająca za przekształcanie propanu i butanu w LPG.

Auto na gaz a istotne zalety

Mnóstwo właścicieli pojazdów decyduje się na montaż w swoim samochodzie instalacji gazowej ze względu na bardzo niskie koszty eksploatacji. Litr gazu jest bowiem o połowę tańszy od litra benzyny czy ropy.

Kolejną zaletą jest to, że każdy samochód z instalacją gazową emituje do środowiska niższą ilość spalin. Z przeprowadzonych badań wynika, że auto na gaz emituje aż dwadzieścia razy mniej tlenku azotu w stosunku do samochodów benzynowych. Ponadto w spalinach gazowych nie znajdują się szkodliwe związki siarki oraz ołowiu. Do LPG producenci nie dodają ołowiu, gdyż nie zależy im na tym, aby zwiększyć liczbę oktanową tego paliwa.

Jakie są wady samochodów z instalacją LPG?

Oprócz wymienionych zalet, auta na gaz posiadają także istotne wady. Do minusów można zaliczyć między innymi ograniczenia w parkowaniu takich samochodów na parkingach podziemnych. Co prawda zakaz nie obowiązuje wszędzie, ale z takimi ograniczeniami bardzo często można spotkać się w nowym budownictwie. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, gaz gromadzi się tuż przy podłożu, co w dużym stopniu zwiększa ryzyko wybuchu.

Istotną wadą samochodów wyposażonych w instalację LPG jest też konieczność legalizacji butli. Okres ważności zbiornika wynosi 10 lat, a po tym czasie trzeba go wymienić na nowy. Wówczas to trzeba liczyć się z kosztem w granicach od 300 do 600 zł. 

Znacznym nieudogodnieniem jest także to, że zbiornik na gaz w większości samochodów osobowych jest przechowywany pod klapą bagażnika. W związku z tym, jest znacznie ograniczona przestrzeń załadunkowa pojazdu.

Każdy właściciel, który zdecyduje się na montaż instalacji LPG musi także liczyć się z tym, że będzie ponosił nieco wyższe koszty w stacji diagnostyczne, za wykonywanie przeglądów okresowych.